grysek zaprasza do wspólnego brykania

Temat: szukam programu
Proszę fachowców o pomoc. Prowadzę punkt sprzedaży roślin ozdobnych, nawozów, ziemi ogrodniczej itp. Część roślin kupuję do handlu ( stosowane sa bardzo różne marże ) a duża część pochodzi z 3 różnych szkółek wewnętrznych. Muszę wiedzieć jaka jest opłacalność sprzedazy osobno z wszystkich źródeł i poprostu chcę to jakoś ogarnąć bo chaos jest ogromny. Jaki program może mi pomóc w tym bałaganie??
Źródło: forum.eprogramy.net/index.php?showtopic=4531Temat: Zmagania początkującej ogrodniczki
Iglaki powinny mieć kwaśną glebę za kilkoma wyjątkami jak np. cisy. Ogródek głęboko przekopać można tez jak nie ma się nawozu do każdego dołka dać dobrej, kupionej ziemi odpowiedniej dla danych roślin * kwiatowej, dla iglaków lub torfu). Np.borówke amerykańską czy syberyjsa można sadzić do samego torfu. Wprawdzie to nie ozdobna roślina a z przyjemnością zjada się w lecie. Doobrze jest mieć przynajmniej 2 krzaki różnej odmiany.
Źródło: indeks.fora.pl/a/a,471.html


Temat: Rośliny doniczkowe
Aspidistra - Aspidistra wyniosła Opis: Aspidistra wyniosła to bardzo popularna roślina doniczkowa, pochodząca z wysp Japonii. Roślina dobrze znosi i toleruje niekorzystne warunki uprawy takie jak suche powietrze, wahania temperatury, mała i niewystarczająca ilość światła. Jednym słowem rośnie tam i w takich warunkach jakie jej zapewnimy, nawet w miejscach gdzie inne rośliny dawno by zginęły. Przy dobrych warunkach i odpowiedniej pielęgnacji bardzo łatwo i szybko się rozrasta. Uprawa: Pielęgnacja prosta, roślina rośnie w każdych warunkach temperaturowych i oświetleniowych. Jedynym zabiegiem jest podlewanie, dobrze rośnie jak ma stale wilgotną glebę. W okresie silnego wzrostu lubi nawożenie nawozami do roślin doniczkowych. Od czasu do czasu warto przetrzeć liście mokrą ściereczką, usuwając plamy od twardej wody i kurz. Ziemia w uprawie rośliny powinna być bogata w składniki pokarmowe, obornikowa lub liściowa. Aspidistra wyniosła nie wymaga częstego przesadzania, przesadzamy wiosną jak widzimy, korzenie przestają się mieścić w doniczce. Rozmnażanie przez podziałącza rośliny macierzystej, wczesną wiosną. Młode rośliny szybko się rozrastają. Zastosowanie: Bardzo prosta w uprawie i niezwykle mało wymagająca roślina o ozdobnych liściach. Niestety obecnie coraz rzadziej spotykana.
Źródło: dzialkowicze.fora.pl/a/a,1054.html


Temat: Rośliny doniczkowe
Fitonia - Fittonia Fitolina w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Południowej, najczęściej w Peru. Osiąga wysokość do ok. 25-35 centymetrów. Dzięki pięknym, ozdobnym liściom doskonale nadaje się do wszelkich kompozycji kwiatowych. W naszym kraju najczęściej uprawiana jest odmiana fitonii verschaffeltii, o ciemnozielonych liściach, które pokryte są siatkążowych lub białych nerwów. Uprawa: Fitonia potrzebuje miejsca cienistego lub półcienistego, o dużej wilgotności powietrza. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, zbyt duża ilość światła powoduje zasychanie liści, konsekwencją czego jest uschnięcie rośliny. Temperatura w uprawie rośliny powinna być dość wysoka, optymalnie powyżej 22ºC, nie powinna spadać poniżej 18ºC. Podlewanie fitonii powinno być obfite, nie można dopuszczać do przesuszania gleby, dobrze reaguje na zraszanie. W okresie silnego wzrostu (wiosna- jesień) zalecane jest raz na 2-3 tygodnie nawożenie słabymi nawozami do roślin doniczkowych. Doniczka w uprawi fitonii powinna być niewielka i dość płaska, ponieważ roślina ma dość ubogi system korzeniowy. Przesadzamy corocznie w okresie wiosennym. Rozmnażanie przez sadzonkowanie, sadzonki ukorzeniają się w temperaturze 22-24ºC. Młode pędy mogą być atakowane przez mszyce. Zastosowanie: Kompozycje kwiatowe roślin o ozdobnych liściach, miejsca cieniste i osłonięte od słońca. Bardzo często uprawiana jest w towarzystwie paproci i bluszczy. Zimowanie: W okresie zimowym zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie.
Źródło: dzialkowicze.fora.pl/a/a,1054.html


Temat: Rośliny doniczkowe
Katleja- Cattleya ( storczyk ) Katleja pochodzi z terenów Ameryki Południowej. Odmiana ta znana jest już prawie trzysta lat. Roślina ta jest epifitem z grubymi, dużymi liśćmi. Kwiaty osadzone na czubkach łodyg, mają nieregularne, pofalowane brzegi oraz różowo-fioletowe płatki, z nierzadko występującymi żółtymi elementami. Mogą dorastać nawet do 15 cm wielkości. Uprawa: Nowe rośliny uzyskujemy dzieląc dorosłego osobnika na kilka mniejszych podczas przesadzania. Storczyk ten nie jest łatwy w utrzymaniu. Wymaga dużo światła, jednak nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie słońca. Odpowiednia temperatura to około 20 stopni latem oraz 17 zimą. Do podlewania może być wykorzystywana tylko i wyłącznie woda miękka. Dobrze jest ją wcześniej przegotować. Podlewamy dopiero, jak podłoże przeschnie po poprzednim dostarczeniu wody. Katleja lubi wilgotne powietrze. Można ją więc zraszać, ale używając bardzo drobnych kropel. Nawozimy raz w miesiącu poza okresem spoczynku, rozcieńczonym nawozem. Roślina ta nie znosi przesadzania. Robimy to dopiero, kiedy pojemnik będzie wyraźnie ciasny. Stosujemy specjalne podłoże dla storczyków. Zastosowanie: Jak wszystkie storczyki, roślina ta stosowana jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych, a także jako prezentu na różne okazje. Jest niezwykle ozdobna. Nadaje się na parapety okien wschodnich. Kwitnienie: Kwitnie późną jesienią, na przełomie października i listopada. Zimowanie: Roślina dobrze zimuje w domach, jednak należy jej nieznacznie zmniejszyć temperaturę.
Źródło: dzialkowicze.fora.pl/a/a,1054.html


Temat: Rośliny doniczkowe
Pasiatka Opis: Pasiatka w naturalnych warunkach występuje na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Najbardziej znana jest pasiatka zwisła – Zebrina. Liście dekoracyjne, pasiaste, z wierzchu w srebrzystobiałe paski, od spodu czerwone. Roślina dość szybko rozrasta się, pędy osiągają do jednego metra długości. Pasiatka bardzo często mylona jest z trzykrotką, ma od niej bardziej zwarty pokrój. Uprawa: : Stanowisko jasne i słoneczne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura nie powinna spadać poniżej 16ºC. Trzykrotkę podlewamy obficie, powinna mieć stale wilgotną glebę, lubi wilgotne powietrze. W zimie ograniczamy podlewanie. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest systematyczne nawożenie nawozami do roślin ozdobnych. Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe, pobierane na wiosnę, bardzo łatwo ukorzeniają się w wilgotnej ziemi lub wprost w naczyniu z wodą. Zastosowanie: Roślina o ozdobnych liściach uprawiana zazwyczaj jako roślina zwisająca. Doskonale prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach.
Źródło: dzialkowicze.fora.pl/a/a,1054.html


Temat: Rośliny doniczkowe
Zanokcica gniazdowa - Asplenium Zanokcica w naturalnym środowisku występuje w lasach od Afryki prze Azję po Australię. Liście asplenium są intensywnie zielone, posiadają charakterystyczny ciemny nerw przechodząc przez środek liścia, osiągają długość do jednego metra, przy szerokości do 25 centymetrów. Uprawa: Zanokcica jak większość paproci wymaga stanowisk półcienistych, nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia słonecznego. Optymalna temperatura powinna wahać się w granicach 20ºC, w okresie zimowym kilka stopni mniej. Asplenium lubi zraszanie i stale wilgotną glebę w doniczce. Podlewamy intensywnie, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest nawożenie słabymi nawozami do roślin doniczkowych. Doniczka w uprawie zanokcicy powinna być dość mała, w zbyt dużej doniczce wolniej rośnie. Przesadzamy wiosną, dopiero wówczas gdy bryła korzeniowa przestaje mieścić się w doniczce. Najprostszym sposobem rozmnażania jest podział rośliny podczas przesadzania. W warunkach szklarniowych rozmnażana przez wysiew nasion. Zastosowanie: Doskonała roślina o bardzo ciekawym ulistnieniu, nadaje się do kompozycji z innymi roślinami o ozdobnych liściach. Prosta w uprawie roślina wrażliwa jedynie na brak wody. Zimowanie: W okresie zimowym ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia. Uwagi: Z korzeni zanokcicy produkowane są leki ziołowe.
Źródło: dzialkowicze.fora.pl/a/a,1054.html


Temat: Nawożenie
Co trzeba wiedzieć, wybierając nawóz? W jego składzie nie powinno zabraknąć, oprócz głównych makroelementów takich jak azot, fosfor, potas w proporcjach odpowiednich do potrzeb nawozowych danej grupy roślin, także mikroelementów (bor, miedź, mangan, molibden i cynk). Dostępne na rynku wieloskładnikowe nawozy wzbogacone dodatkowo np. borem, spełniają podwyższone wymagania roślin motylkowych takich jak: seler, kalafior, kapusta, a z roślin sadowniczych: jabłoń, grusza i winorośl. Jego obecność wpływa na jakość plonów, zmniejsza podatność owoców na pękanie.Pamiętajmy, że nawóz zawsze dobieramy do określonej grupy roślin uprawnych. Do nawożenia gatunków ozdobnych szczególnie zalecane jest stosowanie specjalistycznych, kompleksowych nawozów bez chlorkowych. Zasilając rośliny należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, bo przenawożenie jest dla nich znacznie bardziej szkodliwe niż brak składników odżywczych. Zasadą jest, że do gleb piaszczystych dodaje się najmniejszą dawkę nawozu zalecaną przez producenta, a do gleb gliniastych - największą. Najlepiej używać nawozów wolno rozkładających się, które przenikają do podłoża podczas całego sezonu wegetacyjnego. Pozdrawiam Antoni
Źródło: dzialkowicze.fora.pl/a/a,614.html


Temat: bezpieczny czy niebezpieczny pokarm dla p
Jesli idzie o patole na żerdzie które ulegną gryzieniu i żuciu to oprocz pryskania owoców też nawożenie wchodzi w grę... Mam przepiekne drzewko pomarańczy wyhodowane przez moja Mamę, ale jest nawożone bardzo intesywnie jako roslina ozdobna, tym samym nie nadaje się w żadem sposob nawet po przycięciu do podania papugom... Reasumując zarówno nawożenie jak i spryskiwanie dyskwalifikuje roslinę (żerdź, owoc, liście) z listy roslin bezpiecznych dla ptaków... Jesli sadzimy buraczka w doniczce to tez go nie nawozimy... Najlepiej mieć ziemię bezpieczną z lasu, ketowiska, działki gdyż te w kwiaciarniach sa juz nasączone czy wymiesznae z granulowanym nawozem.... Pozdrawiam
Źródło: aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=1227


Temat: Marantowate...
A wiesz może jakie konkretnie roślinki dostałaś? Tak z ciekawości pytam. Roslinki z tej rodziny lubią jasne lub półcieniste stanowisko. Nie lubią nadmiaru słońca. Temperatura latem do 30 stopni, zimą nie mniej niż 18 stopni. Musisz im zapewnić sporą wilgotność powietrza przez częste zraszanie miękką wodą (może być deszczówka). Ja do tego celu wypucowałam butelkę ze zraszaczem po płynie do mycia szyb. Latem podlewaj obficie, najlepiej miękką i letnią wodą. Latem co 2 tygodnie możesz je odżywić słabym roztworem nawozu- najlepiej jakimś do roślin o ozdobnych liściach. Te roślinki wspaniale nadają się do hodowli hydroponicznej. Rosną pięknie, prawie wszystkie jakoś tam kwitną, najładniej kalatea crocata. Zauważyłam, że nie przepadają za towarzystwem roślin trujących. Moja marantka zdecydowanie odsuwała się od aglaonemy, której liście zawierają substancje drażniące. Gdy tylko zabrałam aglaonemę, maranta momentalnie zaczynała przesuwać swoje metrowej długości gałązki spowrotem. Jeśli możesz wrzuć tutaj fotki swoich roślinek
Źródło: maranta.livenet.pl/forum/viewtopic.php?t=3